M E R S İ N T E M İ Z L İ K Ş İ R K E T İ M

Tüm dünya daha önce eşi görülmemiş bir salgın hastalığın pençesinde. 2020 yılında gezegenimizi kasıp kavuran covid-19 pandemisi, dünya tarihinin en kötü olayları arasında yerini aldı.

covid döneminde temizlik

Salgının kendini yeniden tekrarlayıp tekrarlamayacağı bir soru işareti. Ancak bilinen bir gerçek var ki o da şu: İlerleyen günlerde koronavirüs ile başa çıkmayı öğrenmek zorunda olduğumuz…

Covid-19 ile başa çıkmak için kişisel hijyene dikkat etmemiz şart. Zira devlet ve resmi kurumlar da tedbir amaçlı insanların sıklıkla kullandığı kapalı alanları hijyenik hale getirmek için düzenli olarak dezenfekte ediyor.

Hastalıktan korunma konusunda temizlik şirketlerine de görev düşüyor. Çünkü temizlik şirketleri de hastalık süresince ciddi sorumluluklar taşıyor.

Koronavirüs döneminde temizlik nasıl olmalı? Temizlik şirketleri bu konuda ne gibi önemler almalı ve vatandaşlar kişisel temizlik konusunda neler yapmalı? Bu konuya geçmeden önce kısaca covid-19 ve zararlarından bahsedelim.

Covid-19 ve Zararları

Covid-19’un bir pandemi olarak kabul edilmesi, ne kadar tehlikeli olduğunun bir göstergesi. Dünya tarihinin en ölümcül virüslerinden biri olduğu için kesinlikle herkesin kendini koruması gerekiyor.

covid zararları

Covid-19 zararlarından bahsetmek gerekirse, aslında ölümcül bir virüs olduğunu ifade etmek yeterli. Ancak yine de bu hastalığın semptomlarından kısaca bahsedelim.

 • Ateş, öksürük, boğaz ağrısı
 • Kas ağrısı, burun akıntısı

Bu belirtilerden sonra virüs ilerlemeye devam ederse virüs zatürreye dönüşebiliyor ve iç organları zarar görüyor. Bu durumda da hastalık ölümcül olabiliyor.

Covid Döneminde Temizlik Nasıl Olmalı?

Ölümcül bir virüsle karşı karşıya olduğumuz için temizliğe büyük bir önem vermek gerekiyor.

covid döneminde temizlik

Temizliğin nasıl olması gerektiği 2020 yılı boyunca tüm medya kanallarında duyuruldu. Maske takmak ve sosyal mesafeye dikkat etmek, temizlik öncesinde dikkat edilmesi gereken en önemli unsurlardır.

Ancak bunlara ek olarak da temizliğe de dikkat etmek de son derece önemli.

Covid döneminde temizlik nasıl olmalı sorusuna genel olarak şu cevapları verebiliriz:

 • Sık kullanılan yüzeyler düzenli olarak silinmeli
 • Temizlik yapılırken eldivan takılmalı
 • Sabun, deterjan ve çamaşır suyu kullanılmalı
 • Dışarıda giyilen kıyafetler uygun sıcaklıkta yıkanmalı
 • Kıyafet ve ev temizliğinden sonra eller 20 saniye kuralına uygun şekilde temizlenmeli

Temizlik, herkesin rahatlıkla yapabileceği bir önlemdir. Düzenli olarak kurallara uygun bir şekilde yapılması hastalıktan korunmak için önemli tedbirler arasında yer almaktadır.

Nelere Dikkat Edilmeli?

Covid-19 süresince dikkat edilmesi gereken ince detaylar dahi hayati öneme sahip olabilir.

nelere dikkat edilmeli

Bu nedenle kişisel hijyen ve ev temizliği konusunda oldukça hassas olmakta fayda var. Peki, genel olarak temizlik yaparken nelere dikkat edilmeli?

 • Evin tüm bölümlerini detaylı bir şekilde temizleyin. Sık kullandığınız ve dokunduğunuz yüzeylere öncelik verin.
 • Temizliği tedbirlere uygun bir şekilde yapın; örneğin eldiven takın ve sabun, deterjan veya çamaşır suyu kullanın.
 • Odanızı temizlik yaparken sık sık havalandırın.
 • Ayakkabınızı evin dışında çıkarın ve isterseniz temiz bir poşete koyup balkona ya da ayakkabılığa kaldırabilirsiniz.
 • Dışarıdan geldiğinizde kıyafetlerinizi çıkarıp havalandırın.
 • Kıyafetlerinizi silkelemeyin. Silkelerseniz virüsün yayılmasına neden olabilir. Kirli olduğunu düşündüğünüz kıyafetleri direkt çamaşır makinesinde yıkayın.

Uygulayacağınız küçük tedbirler bile sağlığınız için önemli olabilir. Bu nedenle temizlik ve kişisel hijyene özen gösterirken yukarıdaki kriterlere dikkat edin.

Eğer genel bir temizlik yapmak istiyorsanız da aynı şekilde tedbirlere uyum sağlayarak temizliğinizi yapabilirsiniz. Bu konuda profesyonel bir temizlik şirketi ile iletişime geçerek profesyonel bir ekipten yardım alabilirsiniz.

Biz Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

Covid-19 süresince temizlik konusu çok daha önemli bir hale geldi. Bu nedenle yeteri kadar zamanınız yoksa ya da temizliğinizi daha kaliteli ve sağlıklı bir şekilde yapmak istiyorsanız, firmamızla iletişime geçebilirsiniz.

Firma olarak hizmet politikamız gereği maksimum kaliteli hizmet anlayışından ödün vermeden görevimizi yerine getiririz. Böylece zamandan tasarruf ederek etkili ve çözüm odaklı bir temizlik servisinden yararlanabilirsiniz.

Profesyonel Mersin temizlik şirketi olarak ekibimiz her zaman hizmetinizde. Bizimle iletişime geçerek modern ekipmanlarımızla ve uzman ekibimizle temizlik konusundaki tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

İlginizi Çekecek Diğer Konular